Aktualności
Bohaterowie 1920 r. z powiatu ropczycko-sędziszowskiego
Wystawa, na której mieszkańcy powiatu ropczycko-sędziszowskiego mogą poznać pokolenie swoich dziadków, pradziadków i prapradziadków, którzy 100 lat temu w obronie niepodległości musieli stawić czoło koszmarowi wojny polsko-bolszewickiej.
Otwarcie ekspozycji poprzedziło poszukiwanie wśród lokalnej społeczności informacji, wspomnień, pamiątek, eksponatów, dokumentów dotyczących historii odzyskania niepodległości i wojny polsko-bolszewickiej. Efekty poszukiwań wielokrotnie zaskoczyły organizatorów wystawy.
Zwiedzając ekspozycję, można nie tylko zobaczyć mundury, broń czy szable z czasu wojny polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim poznać ludzi, którzy pochodzili z Ropczyc, z Sędziszowa (Małopolskiego) i z okolicznych wsi. Ludzi, którzy w różny sposób, w różnym czasie, w różnych miejscach i w różnych okolicznościach angażowali się w wojnę polsko-bolszewicką. Na tej ziemi wyrośli, tę rodzinną ziemię opuścili, nie wszyscy na nią wrócili. Jednak szli ku niewiadomemu, "bo dla nich Polska była ważna", jak zauważył syn jednego z żołnierzy wojny 1920 r.
Gdy przez dziesięciolecia nie mogli mówić ludzie, niech w ich imieniu przemówią zdjęcia, pamiętniki, medale, książeczki wojskowe... Ze strzępków, okruchów, drobinek składamy opowieść o strasznej wojnie i jej bohaterach. Historia pojedynczych ludzi i ich rodzin tworzy zaś historię narodu.
Wystawa dostępna od 1 października 2020 r.
Zapraszamy. Wstęp wolny.
Projekt "Bohaterowie 1920 r. z powiatu ropczycko-sędziszowskiego”
Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach od 20 sierpnia do 20 października realizuje projekt "Bohaterowie 1920 r. z powiatu ropczycko-sędziszowskiego", na który otrzymało dofinansowanie z programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” w wysokości 39 394, 00 PLN.
W ramach projektu wykonamy 10 zadań we współpracy z 10 koalicjantami.
Zapraszamy do udziału w organizowanych przedsięwzięciach!
Konkurs filmowy zabytkomania 2020
Zachęcamy do wzięcia udziału w ciekawym konkursie.
Obiekt Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach, dawna Kasa Oszczędności w Ropczycach przy ul. Mickiewicza 10 jak najbardziej może być bohaterem filmu konkursowego - obiekt znalazł się w rejestrze zabytków województwa podkarpackiego w 2016 r.
Więcej informacji na stronie:
ZABYTKOMANIA to konkurs skierowany do pasjonatów sztuki filmowej oraz historii, którzy poprzez swoje prace chcą pokazywać i popularyzować dorobek materialny oraz duchowy poprzednich pokoleń. Celem konkursu, oprócz rozwijania pasji filmowej wśród młodych ludzi, jest upowszechnianie wiedzy o zabytkach oraz nawiązanie więzi społecznej z lokalnym dziedzictwem.
Tegoroczna odsłona Konkursu jest zatytułowana „Wokół nas”, koncentruje się na emocjach, jakie towarzyszą odkrywaniu dziedzictwa swojej okolicy.
Zgłoszenia do 30 października 2020 r.
Konkurs filmowy "Zabytkomania" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022
„Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”
Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach prezentuje wystawę „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego.
Wystawa pomyślana została jako materiał popularnonaukowy pomocny w uczczeniu setnej rocznicy zwycięskiej dla Polaków Bitwy Warszawskiej. Przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, jej przyczynami, przebiegiem i skutkami.
Ekspozycja „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” składa się z 20 plansz. Merytoryczne teksty przygotowali specjaliści z Muzeum Wojska Polskiego. Na wystawie pokazano zabytki ze zbiorów Muzeum oraz wyjątkowe, archiwalne zdjęcia z 1920 roku.
Ta wystawa została zrealizowana jako zapowiedź i zaproszenie do udziału w KOLEJNYCH wydarzeniach realizowanych we wrześniu i październiku w ramach projektu BOHATEROWIE 1920 R. Z POWIATU ROPCZYCKO-SĘDZISZOWSKIEGO.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
NIEDZIELA Z DREWNEM
Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach w niedzielę, 9 sierpnia 2020 r. zaprasza na zwiedzanie wystaw z niespodziankami.
„Gdzie drwa rąbią…” i „Z opowieści i drewna lipowego wystrugane” to dwie wystawy Stanisława Wojewody, które powstały z sentymentu do drewna. Obie ekspozycje będą szczególnymi bohaterkami „niedzieli z drewnem” w PCEK.
Do wyboru:
Godz. 12.00 – „Gdzie drwa rąbią…”- oprowadzanie z zagadkami i nagrodami.
Godz. 13.30 – „Gdzie drwa rąbią…”- oprowadzanie z zagadkami i nagrodami.
Godz. 15.00 – „Z opowieści i drewna lipowego wystrugane” spotkanie z Autorem i warsztatem pracy rzeźbiarza.
Godz. 17.00 – „Gdzie drwa rąbią…” – oprowadzanie, którego przewodnikiem będzie właściciel kolekcji.
Godz. 18.00 - „Z opowieści i drewna lipowego wystrugane” – warsztaty tworzenia opowieści.
UWAGA! Najciekawsza opowieść zostanie nagrodzona rzeźbą Stanisława Wojewody.
WAŻNE: Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacja: tel. 17 722 23 45
WSTĘP WOLNY
Strona 1 z 2