Wystawy czasowe
„Cena niepodległości. Ofiary Zbrodni Katyńskiej”
Wystawa „Cena niepodległości. Ofiary Zbrodni Katyńskiej” przedstawia historie lokalnych bohaterów, którzy w 1940 r. zostali zamordowani przez Sowieckie NKWD. Wielu z nich dwadzieścia lat wcześniej brało udział w walkach o odzyskanie i utrzymanie Niepodległości Polski. Pozwala poznać martyrologię weteranów walk o niepodległość z lat 1914-1921, którzy wiosną 1940 r. ginęli w Katyniu, Twerze, Charkowie czy więzieniach Zachodniej Białorusi i Ukrainy.
Na planszach wystawowych zaprezentowane zostały najważniejsze fakty historyczne, zbrodnicze decyzje i rozkazy, mechanizmy zbrodni, fotografie katów i miejsc kaźni, biogramy zamordowanych, kopie zachowanych dokumentów, historia walki o prawdę i jej ujawnienie. Klimat wydarzeń uzupełnia zainscenizowany fragment lasu.
Wystawa składa się z 13 plansz przedstawiających historię zbrodni katyńskiej, gabloty, w której można zobaczyć kartki pocztowe i listy wysyłane przez więźniów obozów sowieckich oraz odwzorowanie lasu, w którym byli mordowani polscy żołnierze.
Wystawę można zwiedzać od 14 kwietnia w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach.
Wstęp wolny.
Ludwik Marszałek Zbroja
„Ludwik Marszałek Zbroja – Módl się, pracuj, bądź dobrym Polakiem…”
Od 20 marca do 20 czerwca 2020 r. w PCEK w Ropczycach dla naszych gości dostępna była wystawa poświęcona pamięci majora Ludwika Marszałka „Zbroi”. Nosiła ona tytuł „Ludwik Marszałek Zbroja – Módl się, pracuj, bądź dobrym Polakiem…”
Ekspozycja ta ma na celu przybliżyć odwiedzającym życiorys tego znakomitego żołnierza, rozstrzelanego za działalność w podziemiu antykomunistycznym.
Stanisław Dydo "Steinert"
„Mamo, mamusiu, zostaniecie same… Ppor. Stanisław Dydo Steinert”
Dokładnie 72 lata temu, o godz. 17.30 przed plutonem egzekucyjnym więzienia we Wrocławiu postawiono czterech działaczy Zrzeszenia WiN na Dolnym Śląsku. Wśród rozstrzelanych mężczyzn było trzech wywodzących się z terenu obecnego powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Na dziedzińcu więzienia przy ul. Kleczkowskiej zginęli: Ludwik Marszałek ps. "Zbroja" z Brzezin, Jan Klamut ps. "Górski" z Góry Ropczyckiej i Stanisław Dydo ps. "Steinert" z Brzezówki. Postać Stanisława Dydo przybliża niniejsza publikacja.
Wystawa przybliża postać ppor. Stanisława Dydo.
Dostępna pod linkiem: