Plakat Poczekalnia CopyPowiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach zaprasza na wystawę obrazów niezwykłych, bo nieoczywistych.

Wystawa malarstwa Wojciecha Lipskiego nosi tytuł „Poczekalnia” z kilku powodów, które wyjaśnione zostaną podczas wernisażu.

Wojciech Lipski od dzieciństwa jest związany z Sędziszowem Małopolskim. Syn absolwentki sędziszowskiego „plastyka” sam nie odebrał formalnego wykształcenia artystycznego, jest zatem artystą amatorem, ale można śmiało powiedzieć, że to urodzony artysta.

Maluje od dziecka. Na pytanie: Dlaczego pan maluje? - odpowiada: „Dla aktu tworzenia. Płótno daje mi wolność, a malowanie radość”. Malowanie jest dla niego koniecznością. Porównuje je do terapii. W tym co robi, nie chciałby nigdy stracić naturalności, spontaniczności i dziecięcej świeżości. Natchnienie dają mu: przyroda – estetycznie i wizualnie, życie – jak się rodzi i gdy gaśnie, wewnętrzny dialog ludzki, kontradykcje, ludzie. Inspirują go różne kultury. Na obrazach lubi przemycać humor oraz dystans do siebie i do świata.

Do pracy wykorzystuje głównie farby, pędzle, gąbki, szmatki  i wszystko co może posłużyć do malowania, nawet własne dłonie. Bardzo lubi eksperymentować. Ciągle poszukuje nowych narzędzi i technik. Często boryka się z materią, ale rzadko z ideą.

Malarstwo to nie jedyna forma, w której się wypowiada. Od pewnego czasu mierzy się także z multimediami.

Twórczość Wojciecha Lipskiego jest jeszcze mało znana. Pora to zmienić.

Wystawa dostępna od 28 stycznia do 31 sierpnia 2022 r.

WSTĘP WOLNY