Odkrywając piękno…” to wystawa zbiorowa obrazów powstałych podczas warsztatów malarskich realizowanych od trzech lat w Klubie Seniora w Sędziszowie Małopolskim. Prezentuje łącznie sześćdziesiąt dwa obrazy dziewięciu pań rozwijających swoje zapomniane, odłożone na później lub nieoczekiwanie odkryte pasje i talenty artystyczne. Są to: Janina Baranowska-Czerwińska, Małgorzata Domańska, Danuta Gątarska, Janina Grobelna, Teresa Matuszny, Wiesława Maroń, Czesława Ochał, Lidia Szewczyk i Józefa Terlecka. Na wystawie zobaczyć także można obrazy lokalnej artystki i instruktorki warsztatów Marii Grodeckiej.
Uczestniczki podczas warsztatów nie odbywają typowego akademickiego kursu, a raczej poznają możliwości materiałów i sprzętów, nabierają wprawy w posługiwaniu się różnymi pędzlami i farbami, stają się ekspertkami w mieszaniu barw, uczą się stosowania perspektywy, kompozycji itp., aby uzyskać zadowalający efekt. Ich prace to w przeważającej części malarstwo odtwórcze. Artystki malują, zwykle wzorując się na znalezionych w sieci obrazach lub zdjęciach, także zdjęciach lokalnych fotografów m.in. Marii Chuderskiej, Witolda Ochała, Tomasza Pazdana. W tematach obrazów dominuje zatem świat przyrody: rodzime krajobrazy, zjawiskowe kwiaty, urocze zwierzęta, ładne widoki, ale pojawiają się także niebanalne portrety. Panie podkreślają, że czas spędzony na warsztatach to „odskocznia” od codzienności, chwile wytchnienia i zapomnienia. Samo malowanie pozwala odnaleźć spokój, zatrzymać się na chwilę, wytchnąć, odprężyć się i przeżyć piękne chwile. Obcowanie z ich obrazami gwarantuje to samo. To ekspozycja, przy której można zwyczajnie posiedzieć i, w ciszy lub słuchając muzyki, nacieszyć oczy, zwyczajnie odpocząć, przywołać radość życia, na nowo odkryć piękno świata.
Jeśli ktoś z widzów chciałby wzbogacić lub sprawdzić swoją wiedzę, wystarczy odwiedzić nas z własnym smartfonem z dostępem do Internetu i z aplikacją skaner kodów QR. Pod kodami QR umieszczonymi na wystawie ukryliśmy dla zwiedzających kilka aplikacji z zadaniami związanymi z tytułem wystawy i pojęciami z dziedziny malarstwa. Pamiętajmy jednak! Kod QR to ma być zabawa, nie obowiązek.
Oglądając prezentowane na wystawie obrazy, można przypomnieć sobie okolicznościowe kartki z reprodukcjami obrazów znanych malarzy i zanikający, niestety, zwyczaj wysyłania na takich kartkach życzeń z okazji imienin, urodzin, jubileuszu etc. Chcąc namówić Państwa do kontynuowania tej pięknej tradycji słania życzeń drogą pocztową, PCEK w Ropczycach przygotowało dla pierwszych zwiedzających dziesięć wzorów pocztówek z reprodukcjami obrazów dziesięciu artystek, których prace są prezentowane na wystawie "Odkrywając piękno..." i z życzeniami nawiązującymi do jej przesłania. Wybraną kartkę można zabrać jako pamiątkę z wizyty. Potem wystarczy ją uzupełnić, nakleić znaczek, na koniec unikatową pocztówkę wysłać do bliskiej osoby.
Oprac. Elżbieta Orzech (PCEK)