Od 14 lutego do 31 maja 2025 r. w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach można poznać losy kolejnego wyklętego przez komunistów lokalnego bohatera, który wielokrotnie podejmował walkę o niepodległą ojczyznę.

Tytuł wystawy „...miał piękną przeszłość z AK, jako organizator i żołnierz." zaczerpnięty został z wypowiedzi Ludwika Kubika „Lucjana” dowódcy Placówki Sędziszów II „Gracja”, bezpośredniego przełożonego bohatera wystawy z czasu konspiracji w AK. 

Ekspozycja opracowana z myślą o obchodach pierwszego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej,  prezentuje postać i działalność pochodzącego z Zagorzyc Franciszka Mazka „Krogulca".

Ile lat miał Franciszek Mazek, wstępując w szeregi II Brygady Legionów Polskich?

Jakie funkcje „Krogulec” pełnił w AK?

Czym zajmował się w podziemiu antykomunistycznym?

Jakie metody śledcze stosowali wobec niego funkcjonariusze UB?

Ile razy był sądzony za działalność antykomunistyczną? 

Czy po wyjściu z więzienia odzyskał wolność?

 

Po odpowiedzi zapraszamy na wystawę „...miał piękną przeszłość z AK, jako organizator i żołnierz." w godzinach pracy PCEK.

 

Franciszek Mazek „Krogulec” urodzony w Zagorzycach koło Sędziszowa Małopolskiego żołnierz Legionów Polskich, obrońca z września 1939 r., organizator i żołnierz AK, działacz antykomunistycznego Zrzeszenia WiN, więzień czasów stalinowskich i ofiara represji komunistycznych.