Wystawa, na której mieszkańcy powiatu ropczycko-sędziszowskiego mogą poznać pokolenie swoich dziadków, pradziadków i prapradziadków, którzy 100 lat temu w obronie niepodległości musieli stawić czoło koszmarowi wojny polsko-bolszewickiej.


Otwarcie ekspozycji poprzedziło poszukiwanie wśród lokalnej społeczności informacji, wspomnień, pamiątek, eksponatów, dokumentów dotyczących historii odzyskania niepodległości i wojny polsko-bolszewickiej. Efekty poszukiwań wielokrotnie zaskoczyły organizatorów wystawy.
Zwiedzając ekspozycję, można nie tylko zobaczyć mundury, broń czy szable z czasu wojny polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim poznać ludzi, którzy pochodzili z Ropczyc, z Sędziszowa (Małopolskiego) i z okolicznych wsi. Ludzi, którzy w różny sposób, w różnym czasie, w różnych miejscach i w różnych okolicznościach angażowali się w wojnę polsko-bolszewicką. Na tej ziemi wyrośli, tę rodzinną ziemię opuścili, nie wszyscy na nią wrócili. Jednak szli ku niewiadomemu, "bo dla nich Polska była ważna", jak zauważył syn jednego z żołnierzy wojny 1920 r.
Gdy przez dziesięciolecia nie mogli mówić ludzie, niech w ich imieniu przemówią zdjęcia, pamiętniki, medale, książeczki wojskowe... Ze strzępków, okruchów, drobinek składamy opowieść o strasznej wojnie i jej bohaterach. Historia pojedynczych ludzi i ich rodzin tworzy zaś historię narodu.

Wystawa dostępna od 1 października 2020 r.

Zapraszamy. Wstęp wolny.