Projekt „Szanuj pieniądze! 2” został zrealizowany przez Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach w czasie od 4 września 2023 r. do 24 listopada 2023 r., tj. zgodnie z harmonogramem projektu.

Projekt został zrealizowany we współpracy z dwoma partnerami:

  • Komendą Powiatową Policji w Ropczycach

Podczas zajęć edukacyjnych „Szanuj pieniądze!” policjantka przeprowadzała z uczestnikami pogadanki na temat fałszowania i wprowadzania w obieg fałszywych pieniędzy (przepisy prawa, skutki, właściwe zachowanie itp.). Ciekawostką była  przynoszona przez policjantkę ważąca ok. 1 kg „sztabka” zabezpieczonych i zniszczonych falsyfikatów banknotów o nominale 50 zł w kwocie 55 tys. zł.

  • Katolickim Stowarzyszeniem Wychowawców o. w Sędziszowie Młp.

Stowarzyszenie nieodpłatnie wypożyczyło 18 tabletów, na których pracowali uczestnicy zajęć edukacyjnych.

Projekt składał się z dwóch głównych zadań. Były to:

  • 4 – godzinne zajęcia edukacyjne „Szanuj pieniądze!” dla uczniów kl. 4-6 szkół podstawowych. Ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach Berdechowie w warsztatach wzięli udział także uczniowie kl. 7 ze względu na to,
    że szkoła jest bardzo nieliczna, a bardzo jej zależało na wzięciu udziału
    w projekcie.
  • międzyszkolny konkurs plastyczny „Piękny pieniądz z moich stron”.

Zgodnie z harmonogramem i regulaminem projektu 8 września 2023 r. do wszystkich 44 szkół w 5 gminach powiatu ropczycko-sędziszowskiego został wysłany e-mail z zaproszeniem do udziału w projekcie, który rozpoczynał rekrutację do projektu. Na zaproszenie odpowiedziało 9 szkół podstawowych (tj. o 3 więcej niż w poprzedniej edycji). Ponadto już po terminie zgłoszeń telefonicznie o możliwość wzięcia udziału w projekcie pytały jeszcze 3 szkoły. Warto wspomnieć, że o udział w projekcie starały się niektóre ze szkół biorących udział w poprzedniej edycji. Do projektu, zgodnie z regulaminem, zakwalifikowano 5 szkół. Były to:

1.        Szkoła Podstawowa w Górze Ropczyckiej (gmina Sędziszów Młp.),

2.        Szkoła Podstawowa w Iwierzycach (gmina Iwierzyce),

3.        Szkoła Podstawowa w Niedźwiadzie Górnej (gmina Ropczyce),

4.        Publiczna Szkoła Podstawowa w Kozodrzy (gmina Ostrów),

5.        Szkoła Podstawowa w Brzezinach Berdechowie (gmina Wielopole Skrzyńskie).

Zajęcia edukacyjne „Szanuj pieniądze!” zrealizowano jako 4-godzinne warsztaty w siedzibie Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej
w Ropczycach. 

Wszyscy uczniowie otrzymali zestawy edukacyjne składające się z: torby papierowej z nadrukiem projektowym, długopisu z nadrukiem projektowym, karty pracy, materiałów edukacyjnych NBP. Podczas zajęć uczestnicy śledzili przygotowaną prezentację, wykonywali zadania w opracowanej na potrzeby zajęć karcie pracy. Korzystając z wypożyczonych tabletów/własnych smartfonów odpowiadali na pytanie: „Z czym kojarzą ci się pieniądze?” w interaktywnej prezentacji (chmura słów) na platformie Mentimeter; brali udział w zabawie, odgadując hasła w aplikacji „Pieniądz – podstawowe pojęcia”, na platformie edukacyjnej LearningApps. Układali rozsypankę, dobierając nazwę waluty do właściwego państwa sąsiadującego z Polską. Uczestnicy warsztatów przeglądali strony internetowe NBP, Mennicy Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Oglądali filmy prezentujące proces powstawania monet oraz film o PWPW. Zapoznali się z informacjami o zabezpieczeniach zastosowanych w banknotach 10-złotowych na stronie NBP. Sprawdzali autentyczność przywiezionych przez siebie banknotów 10-złotowych m. in. za pomocą linijek, lup i lampek UV. W trakcie zajęć wykorzystano także wydrukowane wzory polskich monet (10-krotne powiększenie) i banknotów obiegowych (4-krotne powiększenie). Oglądali stare monety i banknoty polskie. Pracowali indywidualnie, zbiorowo, a także w duetach, przeprowadzając ze sobą nawzajem wywiad. W czasie burzy mózgów generowali przykłady na możliwość utraty pieniędzy w świecie wirtualnym i realnym.

PCEK, w ramach projektu, zapewnił dowóz i odwóz grup oraz polisy ubezpieczeniowe przewozu. Podczas dłuższej przerwy uczniowie i opiekunowie mogli częstowali się zakupionymi dla nich drożdżówkami i napojami. Przed i po zajęciach uczestnicy rozwiązywali test wiedzy, który posłużył do ewaluacji zajęć. Podczas zajęć atrakcją dla uczestników była możliwość zdobycia jako nagrody  (za szczególnie pomysłowe i wyczerpujące odpowiedzi oraz dobrą współpracę) dodatkowych materiałów edukacyjnych przekazanych na ten cel przez Oddział okręgowy NBP w Rzeszowie. Wszystkie zajęcia poprowadziła Elżbieta Orzech (PCEK w Ropczycach).

KONKURS PLASTYCZNY „PIĘKNY PIENIĄDZ Z MOICH STRON”

Na początku października ogłoszono dla uczestników projektu konkurs plastyczny „Piękny pieniądz z moich stron”. Do 10 listopada 2023 r. (zgodnie z regulaminem konkursu) do PCEK w Ropczycach zgłoszono w sumie 63 komplety prac – zakładano minimum 50. Wszystkie prace zostały ocenione przez 3-osobową Komisję Konkursową, w której pracowały panie: instruktor-plastyk z M-GOK w Sędziszowie Młp., artystka i terapeuta z PSONI Koło w Sędziszowie Młp. oraz specjalista ds. kadrowych i administracyjnych z PCEK w Ropczycach. Komisja konkursowa przyznała, zgodnie z Regulaminem konkursu 3 nagrody (1., 2. i 3. miejsce) oraz 7 wyróżnień. Organizator konkursu dodatkowo przyznał 2 nagrody PCEK oraz nagrodę nadzwyczajną tj. tytuł TWÓRCY PIENIĄDZA. Zakup nagród dodatkowych sfinansowało PCEK z własnego budżetu. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy za udział. Laureaci otrzymali nagrody przewidziane w projekcie oraz dodatkowe, ufundowane przez PCEK. Prace zgłoszone do konkursu eksponowane są w PCEK w Ropczycach jako wystawa pokonkursowa dostępna do 29 lutego 2024 r. Wystawę otwarto i wyniki konkursu ogłoszono podczas gali wręczenia nagród 23 listopada 2023 r. w PCEK w Ropczycach.  

W dniu 23 listopada 2023 r. odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników konkursu „Piękny pieniądz z moich stron”, gala wręczenia nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej. Obecni byli laureaci konkursu z opiekunami, przedstawiciele szkół uczestniczących w projekcie, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach oraz lokalnej prasy. Prezentacji i podsumowania projektu dokonała jego koordynatorka Elżbieta Orzech. Dyrektor PCEK Agnieszka Ochał wręczyła dyplomy – symboliczne podziękowania przedstawicielom instytucji i organizacji uczestniczących i współpracujących z PCEK w realizacji projektu. Następnie ogłoszono wyniki i wręczono nagrody za zajęcie 1., 2. i 3. miejsca, 7 wyróżnień, 2 nagrody PCEK. Dodatkowo Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach przyznało także nagrodę nadzwyczajną tj. tytuł TWÓRCY PIENIĄDZA za pracę z wizerunkiem Józefa Mehoffera (ur. w Ropczycach wszechstronnego artysty i przedwojennego twórcy banknotu 100-zlotowego).

Następnie głos zabrali Komendant Powiatowy Policji w Ropczycach, który m. in. zadeklarował dalszą współpracę w kolejnych edycjach oraz Pani Ewa, opiekun projektu w Szkole Podstawowej w Ropczycach, która podziękowała za możliwość udziału uczniów w takim projekcie.

Wreszcie nadszedł moment symbolicznego otwarcia wystawy poprzez odsłonięcie plansz z pracami laureatów. Dokonali tego kolejno policjantka z KPP w Ropczycach, pan Wacław (PSP w Kozodrzy) i Sebastian, zwycięzca konkursu.

Oprac. Elżbieta Orzech (PCEK)

Fot. PCEK

SzP-1
SzP-2
SzP-3
SzP-4
SzP-5
SzP-6
SzP-7
SzP-8
SzP-9
SzP-10