Wieczór ze św. Szarbelem zgromadził liczne grono słuchaczy, którzy dzięki opowieści Pana Jacka Kotuli bliżej poznali specyfikę Libanu a przede wszystkim historię życia, śmierci i świętości zakonnika Józefa Makhluf’a, który przybrał imię zakonne Szarbel.

W środę, 17 stycznia 2024 r. Jacek Kotula, czciciel św. Szarbela, wygłosił prelekcję pt. „Liban-ojczyzna św. Szarbela”. Zajmujący sposób opowiadania, ciekawostki z Libanu, niezwykła historia życia zakonnika żyjącego w XIX wieku oraz świadectwa prelegenta sprawiły, że wieczór w PCEK minął w atmosferze niezwykłej.

Święty Szarbel, czyli Józef Makhluf, urodził się i żył w Libanie w latach 1828–1898. Był maronickim mnichem (maronici to katolicy obrządku zachodnio-syryjskiego) i pustelnikiem. Ostatnie 23 lata życia spędził w pustelni obok klasztoru. Przypisuje mu się wiele cudów. W 1950 r. kilku mnichów odwiedziło jego pustelnię i tam zrobili sobie zdjęcie. Ku ich zaskoczeniu, widoczny na nim był także nieżyjący już od 52 lat św. Szarbel. M. in. na podstawie tego zdjęcia Kościół zatwierdził wizerunek świętego. Poprzez świadectwo swojego życia i pośmiertne cuda dokonane za jego wstawiennictwem został uznany przez Kościół katolicki za świętego. Św. Szarbel określany jest jako „święty od uzdrowień”. Jego grób jest miejscem pielgrzymek, a modlitwy za jego wstawiennictwem kierowane są do Boga w rozmaitych intencjach, zwłaszcza jednak w intencji uzdrowień.

Oprac. Elżbieta Orzech, Szymon Pacyna (PCEK)

Fot. PCEK

2
1
3
4
5
6
7
8